Jdi na obsah Jdi na menu

16.2.2010 bylo zaregistrováno občasnké sdružení Súsedé, volný spolek přátel živé lidové kultury ve Střílkách, Zástřizlech a Chvalnově.

 

(2009)  Jak se budeme jmenovat?

Návrhů na krátký název bylo hodně, nicméně všechny byly nějakým vtipným argumentem odraženy. Např.:

Střílečáci, Střílečánek apod. (to nechtěli Zástřizláci), Střílačky (to prý je jako PC hra), Kohútci (nevyhovovalo všem, kdo nejsou Pip), podobně Sukáči, Bušáci, Nědělky (podle Sobotky), Barchanec a Barchánci (dlouho vedlo kvůli symbolickému rozcestí u hradu, nicméně neznalí rozuměli většinou Parchánci a to nechtěli rodiče), Hrad, Podhradí (není prý jednoznačné a v Praze už něco podobného mají), Komná (příliš lokální), Rybníček (už ani žádný není), Zámek (taky se neujalo), Břízky, Hájek (prý není typické),  Pramen (jako potravinový obchod), Studánka, Pramínek, Trnka, Dúbci, Bučina (už se tak nějaký soubor jmenuje), Dubani a Dubjáci (zní jako Tupani nebo jarní zajíc či srneček), Pukače (neujaly se, připomínaly papuče), Srnky a srnci (to nikdo nechtěl), Postřílčí (jako okolí Střílek - divné prý), Smil ze Střílek a Smilánci (z historie, ale nechtěli Zástřizláci, navíc vzbuzuje dojem smilstva), Páni ze Zástřizel (taky z historie, to ale zas nechtěli Střílečáci), Krchovjánek, Hřbitovjan apod. (podle slavného hřbitova - prý morbidní), Pantlička, Pentle (už existuje, nechtěli hoši), Větřák (prý pro neznalce jako ventilátor), Hory, Horal (příliš anonymní, nevýstižné), Lesy, Lesan, Lesánek (příliš psí), Studňa (depresivní), Litavka (prameniště významného toku, ale většina neví, co to je), Mališťák (prý hm), Střílečák (myšleno kopec - nechtěl nikdo), Paseky (obecné), Jívina (nikdo neznal - kopec za hradem), Ostružinky, Malinky (už existují), Kameň, Balvánek, Šutráci (zdálo se urážlivé skoro všem), Věže (holky nechtěly), Věžky (dědina už existuje), Hodiny (nikdo nechtěl být ani Hodinky),  Polednice, Seveřáci, Svažani (na svahu - neujalo se), Podlesíčko, Chřibánci a Chřibani (jako Křupani), Zástřizlánek (no to snad ani...), Skřivánci, Pěnkavy, Kukačky (postupně zájem opadal), Konopky (dojem drog pro starší).

Nápadů bylo samozřejmě víc, ale posuďte sami: Obilí, Mrkvičky, Erteple, Kvašáky, Špeci, Klobásy, Zelíčka, Třešně, Lišky, Hopsalky, Točky a Vytočky, Motan, Skákan, Kruťsan (podle kroutit se).

Takže nakonec: "SÚSEDÉ" - vystihuje účast vícerých dědin. Tak. Komu se to nelíbí, už s tím pramálo asi nadělá, ale ozvat se klidně můžete.... než se to rozhádá. Ahoj Martina Jakobová.

 

 

(2020) Ano, už je to tady!

Nečekané se stalo, pár lidí si kroj za své našít dalo.

Náš spolek Súsedé má, zdá se, nového kamaráda - folklorní taneční skupinu Střílečtí Súsedé. Podobnost v názvu je jen náhodná. Inu, název je to opravdu chytlavý. Přejeme tedy jim i sobě radost z tance a dlouhé trvání.