Jdi na obsah Jdi na menu

Rekonstrukce tanců a písní

16. 3. 2011

Od února tohot roku se přemýšlí, konzultuje a kompletuje archivní materiál, abychom měli "svoje" písně a tanec či dva, zdrojem byla převážně Akademie věd v Brně - archiv. Teď se pracuje na asi 15 písních a rýsují se dva typy tanců.

Bohužel hudebních záznamů přímo ze Střílek a Zástřizl je minimum, proto bereme zavděk tomu nejbližšímu, co se našlo - Koryčansko, Lískovec, Jestřabice a Stupava (jen okrajově). Kromě písní, které jsme už zkoušeli máme nově soubor asi 15ti záznamů, které jsou předmětem praktického posuzování odborníků - zda jsou hezké a vhodné k tanci, zdaje nás dost zpěváků, zda není repertoár lechtivý či ohraný. Některé záznamy se ani moc nedají přečíst, myslím ale že budem rádi za dva pěkně zpracované songy, které budou "jenom naše", protože je ještě nikdo jiný nerekonstruoval....

Stěžejní kus je '"Koryčanský troják" - polkový rytmus, zpívá -li se pomalu, je to tklivá pěkná melodie, následuje třídobý "tanec valčíkového typu" s dupáním "heja hop šup šup" - to je taková vtipná pasáž jinak smutné písně, další písně se zatím posuzují.

Archivní materiály shromažďuje a akci koordinuje Martina Jakobová (čili já)

Odborné poradentsví v archivu AV Brno - PhDr. Uhlíková Lucie

Konzultace a rekonstrukce koryčanského trojáku a menuetů - PhDr. Věra Kovářů z Brna

Praktické provedení tanců a výběr písní, pásmo - Ing. Miloslav Hrdý ze Zlína, Buchlovice

Taneční vedení chasy a pomocnice p. Hrdého - Ing. Andrea Kryštofová

Zdraví všechny Martina Jakobová.